تبلیغات
۩۩دوازدهمین نور۩۩ - غیبت صغری و غیبت كبری
۩۩دوازدهمین نور۩۩
عشق یعنی زائران جمكران***عشق یعنی مهدی(عج)صاحب الزمان

لینکدونی

روز شمار غیبت

کد ثانیه شمار

بنر وبلاگ

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

غیبت صغری و غیبت كبری

غیبت های صغری و كبری را در ادامه ی مطلب بخوانید

غیبت صغری

این دوره از مرگ امام حسن پسر علی (عسکری) در سال ۲۶۰ ه.ق. آغاز شده و تا سال ۳۲۹ ه.ق. به طول انجامیده‌است. در این دوره چهار نفر نائب خاص امام زمان بوده‌اند و شیعیان از طریق آنها با امام در ارتباط بوده و مسائل خود را طرح می‌کرده‌اند. در زمان غیبت صغرى چهارتن از بزرگان شیعه وكیل و سفیر و نایب خاص امام زمان علیه السلام بودند كه خدمت آن حضرت مى‏رسیدند و وكالتشان به خصوص مورد تایید بود و پاسخهاى امام در حاشیه نامه‏هاى سوالى توسط آنان بدست مردم مى‏رسید.

البته غیر از این چهار نفر وكلاى دیگرى هم از طرف امام علیه السلام در بلاد مختلف بودند كه یا بوسیله همین چهار نفر امور مردم را بعرض امام زمان علیه السلام مى‏رساندند و از سوى امام در مورد آنان توقیعهایى صادر شده بود (1) و یا به گفته مرحوم آیه الله سید محسن امین سفارت این چهار نفر سفارت مطلق و عام بوده ولى دیگران در موارد خاصى سفارت داشتد از قبیل «ابوالحسین محمد بن جعفر اسدى‏» و «احمد بن اسحاق اشعرى‏» و «ابراهیم بن محمد همدانى‏» و «احمد بن حمزه بن الیسع‏» (2)

نواب اربعه به ترتیب عبارتند از:

1 - جناب ابو عمر و عثمان بن سعید عمرى (به فتح عین و سكون میم).

2 - جناب ابو جعفر محمد بن سعید عمرى.

3 - جناب ابوالقاسم حسین بن روح نوبختى.

4 - جناب ابوالحسن على بن محمد سمرى (بفتح سین و میم)

«ابو عمر و عثمان بن سعید» مورد اعتماد مردم و جلیل القدر و وكیل حضرت هادى و حضرت عسكرى بود (3) و به امر امام علیه السلام متصدى كفن و دفن امام گردید (4) وى در سامرا در محله عسكر سكونت داشت و به همین مناسبت‏به او نیز «عسكرى‏» گفته مى‏شد و براى آنكه ماموران دربارى پى به كارها و خدمات او نسبت‏به امام علیه السلام نبرند روغن فروشى مى‏كرد (5) و زمانى كه تماس با امام عسكرى (ع) براى شیعه مشكل بود اموال توسط او براى امام ارسال مى‏شد و جناب عثمان بن سعید اموال را در ظرفهاى روغن مى‏ریخت و نزد امام مى‏برد (6)

«عثمان بن سعید» پیش از وفات به فرمان امام عصر (عج) فرزند خود «ابو جعفرمحمد بن عثمان‏» را به جانشینى خود و نیابت امام معرفى كرد.

«محمد بن عثمان‏» نیز همچون پدر از بزرگان شیعه و در تقوى و عدالت و بزرگوارى مورد اعتماد و احترام شیعیان بود و قبلا نیز حضرت عسكرى علیه السلام نسبت‏به او و پدرش اظهار اعتماد و اطمینان فرموده بود و مرحوم شیخ طوسى مى‏نویسد شیعه بر عدالت و تقوى و امانت او اتفاق داشتند (7) .

پس از در گذشت نائب اول جناب «عثمان بن سعید» توقیعى (8) از جانب امام زمان علیه السلام در مورد وفات او و نیابت فرزندش «محمد» صادر شد.

«عبد الله بن جعفر حمیرى‏» مى‏گوید از محمد بن عثمان پرسیدم صاحب الامر را دیده‏اى؟

فرمود: آرى و آخرین ملاقاتم با او كنار بیت الله الحرام بود كه مى‏گفت «اللهم انجز لى ما وعدتنى‏» (9) و نیر او در در مستجار (10) دیدم كه مى‏گفت «اللهم انتقم بى اعدائى‏» (11)

و نیز محمد بن عثمان مى‏فرمود: صاحب الامر (ع) هر سال در حج‏حاضر مى‏شود او مردم را مى‏بیند و مى‏شناسد و مردم او را مى‏بینند ولى نمى‏شناسند. (12)

محمد بن عثمان براى خود قبرى ترتیب داده و آنرا با ساج (نوعى پارچه و لباس) پوشانده بود و روى آن آیاتى از قرآن كریم و اسامى ائمه اطهار را نوشته بود و هر روز داخل آن مى‏شد و یك جزو از قرآن را قرائت مى‏كرد و بیرون مى‏آمد (13)

این بزرگوار پیش از مرگ از روز وفات خود خبر داد و در همان روز در گذشت (14) و پیش از رحلت گروهى از بزرگان شیعه نزد او آمدند و «ابوالقاسم حسین بن روح نوبختى‏» را به امر امام زمان علیه السلام براى سفارت و ارتباط با امام معرفى كرد و فرمود او قائم مقام من است‏به او مراجعه كنید (15)

جناب ابو جعفر محمد بن عثمان عمرى در سال 305 هجرى قمرى رحلت كرد (16) رحمه الله علیه رحمه واسعه.

حسین بن روح نوبختى

جناب ابوالقاسم حسین بن روح نوبختى نزد موافق و مخالف عظمت و بزرگى ویژه‏اى داشت و به عقل و بینش و تقوى و فضیلت مشهور بود و عموم فرقه‏هاى مختلف مذهبى به او توجه داشتند در زمان نائب دوم محمد بن عثمان عمرى و از جانب او متصدى پاره‏اى از امور بود در میان یاران ویژه محمد بن عثمان «جعفر بن احمد بن متیل قمى » بیش از دیگران با او خصوصى و مرتبط بود چنانكه حتى در اواخر زندگى محمد بن عثمان غذاى او در خانه جعفر بن احمد و پدرش تهیه مى‏شد و میان اصحاب نائب دوم احتمال جانشینى «جعفر بن احمد بن متیل) از دیگران بیشتر بود در آخرین ساعات زندگى و بهنگام احتضار محمد بن عثمان جعفر بن احمد بالاى سر او و حسین بن روح پایین پایش نشسته بودند (17) محمد بن عثمان به جعفر بن احمد رو كرد و فرمود: مامور شده‏ام كه امور را به ابوالقاسم حسین بن روح واگذار نمایم.

جعفر بن احمد از جا برخواست و دست‏حسین بن روح را گرفت و او را بالاى سر محمد بن عثمان نشاند و خود در پایین پاى او نشست. (18)

ابوالحسن سمرى

مؤلف كتاب «منتهى المقال‏» درباره نائب چهارم جناب ابوالحسن على بن محمد سمرى مى‏نویسد: «جلالت قدر او آنچنان زیاد است كه نیازى به توصیف ندارد» (19) .

آن بزرگوار به فرمان امام عصر ارواحنا فداه پس از جین بن روح عهده دار نیابت امام (ع) و رسیدگى به امور شیعیان گردید.

مرحوم محدث قمى مى‏نویسد: ابوالحسن سمرى روزى به جمعى از مشایخ كه نزد او بودند فرمود خداوند به شما در مصیبت على بن بابویه قمى اجر عنایت فرماید در این ساعت از دنیا رفت.

آنان ساعت و روز و ماه را یاد داشت كردند 17 یا 18 روز بعد خبر رسید كه در همان ساعت على بن بابویه قمى در گذشته است (20)

«على بن محمد سمرى‏» در سال 329 هجرى در گذشت (21) و پیش از وفاتش گروهى از شیعان نزد او گرد آمدند و پرسیدند پس از تو چه كسى جانشین تو خواهد بود؟

پاسخ داد: من مامور نشده‏ام در این مورد به كسى وصیت كنم (22)

و نیز توقیعى را كه از سوى امام غائب علیه السلام در این باره صادر شده بود به شیعیان نشان داد آنان از روى توقیع استنساخ كردند

غیبت کبری

غیبت کبری از مرگ چهارمین نایب خاص امام مهدی در سال ۳۲۹ (قمری) آغاز می‌شود و تا ظهور او ادامه خواهد داشت. روایت شده‌است: مردم از امام در غیبتش همان گونه بهره مند می‌شوند، که از خورشید پشت ابر.(مجلسی، بحارالانوار، ج ۱۳ صص ۸۴۴ تا ۸۴۶)

 

درباره وبلاگ

بسم رب المهدی
این وبلاگ در مورد
گل سر سبد عالم حضرت مهدی (عج)
درست شده امیدوارم نهایت بهره را ببرید
و با نظرات خود مارا در بهتر سازی این
وبلاگ یاری كنید
با تشكر
مدیر وبلاگ : محمد مهدی احمدی

آخرین پست ها

جستجو

مناجات با امام زمان

کد مداحی و آهنگ مذهبی

ارتباط با مدیر

نویسندگان

Powered By : P00ZHAN